82 Yıl

Sevgili Kızım,

Aldığın iyi bir tahsilden sonra, hayatını benden öğrendiklerinle kazanma kararın ne yalan söyleyeyim beni çok duygulandırdı. Ancak, çok yorulacağını düşünerek de senin için üzüldüm. Çünkü altı ay önce tek başına çalışmaya başladığın iş yerinde bu işin ne kadar özveri istediğinin artık farkındasın gördüğüm kadariyle.

Sana sağlık, başarı, bol ve helal kazançlar diliyorum.

Artık benim çok bol zamanım var biliyorsun. İleride hem evlerinde hem de işlerinde çalışan günümüzün genç hanımlarına yardımcı olacak bir yemek kitabı çıkarmana da ön hazırlık olacağını düşündüğüm bazı pratik bilgileri ve tarifleri bu defterde toplamaya karar verdim. Sen yazacaklarımın çoğunu biliyorsun ama ben yine de sana faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Ablanın ve senin bütün teşviklerine rağmen bilgisayara bir türlü alışamama eksikliğimden dolayı, yemek kitabı yazma işini sana emanet ediyorum.

Eğer kısmet olup kitabı yazabilirsen, Genç Hanımlara yemek yapmanın çok zevkli bir iş olduğunu, aile fertleri veya arkadaşlarına sunacakları bir salata, bir kase sıcacık çorbaya katacakları bir tutam sevgiyi unutmazlarsa yiyenlerin gönlünde taht kurabileceklerini, vakitleri ve paraları varsa yine içine katacakları sevgi ve beceriyle sofralarının şölene döneceğini yazmalısın.

Sonra, masalarını mutlaka temiz ve ütülü bir örtü ile örtmelerini mümkünse, minik bir vazonun içindeki bir dal çiçeğin, pişirdikleri yemeğin değerini çok yükseklere çıkaracağını,
Yemeği yiyen kişilerin kendilerini iyi ve önemli hissedeceklerini,
Çorbanın üzerine koydukları bir iki maydanoz yaprağının bile onların zevkini ortaya koyacağını,
Yenilen yemeğin ancak karın doyurduğunu, masadan kalkarken insanın göz zevki ve ruhunun da doymuş olması gerektiğini yaz, Onlara…

Bahsi geçen o kız, benim!

Merhaba, Ben Selmi Ural.

Gülseren Aygün’ün 3. çocuğu, yarım asırı devirmiş olsam da hala onun küçük kızıyım.

Canım annemin seneler önce başlayan bir hayalini, bir şekilde gerçekleştirmek için bu siteyi hazırladım.

Sizlerle, onun aslında bana hitaben yazmış gibi görünse de bütün genç hanımlara yönelik hazırladığı ip uçlarını, tariflerini ve hayat tecrübesini paylaşacağım.

Her ne kadar annemin hayali bir kitap yayınlamak olsa da, son dönemde dijital dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyordu. Yaşadığımız bu dönemde, eskisi kadar kitap okunmadığını fark ettiğinde ise hayalinin ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulamaya başladı. İşte o zaman, bir web sitesi yapmayı önerdim ona.

Önce itiraz etti. Seneler önce başladığı ve onlarca defterde topladığı yazılarının fotoğraflarını sizlerle paylaştığımda, göreceksiniz ki; bilgisayar kullanamamaktan şikayetçiydi. Ama bu sizi yanıltmasın, azmetti ve o defterleri dijital ortama daha sonra yine kendisi taşıdı. 80 yaşına kadar aktif olarak bilgisayar kullandı ve hatta Facebook gruplarında, kendine ait yemek tariflerini bile paylaştı.

Son 2 senesinde bakıma ihtiyacı olduğu için bu web sitesi, taslak olarak bilgisayarımın bir köşesinde öylece durdu. Zaman bulup yayına açmak ve ona göstermek kısmet olmadı.

Şimdi ise emekli oldum. Ablamla birlikte bir plan yaptık ve bu işi bitirmeye karar verdik. Zaman, sizi annemizle buluşturma vakti.

Yazıların içinde bazen italik harflerle yazılmış içerikler göreceksiniz. Onlar, konuyu daha iyi anlatabilmek için ablam ve benim yazdığımız eklemeler olacak.

Dilerim, annemizin ve bizim yazdıklarımızla hem eğlenir hem de bilgilenirsiniz.

Yemek tarifleri bölümünde, herkesin ilk kez mutfağa girdiğinden beri bildiği ve yaptığı yemekleri de bulacaksınız. Ama, aynı zamanda Osmanlı mutfağının unutulmaya yüz tutmuş tarifleri de çıkacak karşınıza.

Bazen bildiğiniz bir hikayeyi annemin günlüğünde anlattığı haliyle okuyacak, bazen de bu hikayelerle şaşıracaksınız.

Bu web sitesinin sayfalarında bir çok imla ve yazım hatasıyla karşılaşacaksınız. Bunu baştan belirtelim ki, özellikle düzeltilmediler.
Çünkü, annemin günlüklerindeki samimiyeti, onun kullandığı ifadelerle ve olduğu gibi aktarmak istedik.

Benim en sevdiğim olan Adab-ı Muaşeret bölümünde ise,  İstanbul’un 1950, 1960’lardaki haline tanıklık edecek, çocukluğumuzdan beri bizi çok güldüren ve eski Türk filmlerinde de karşımıza çıkan, o İstanbul Türkçesinin örnekleri ile karşılaşacaksınız.

O halde, sözü çok uzatmayalım.

Sitemize Hoş Geldiniz…

E-Bülten

Birlik olalım mı?

Bu web sitesi hepimizin olsun istiyoruz.
Bizimle istediğiniz her konuda iletişime geçebilirsiniz.
İster hayatınızdaki önemli bulduğunuz hikayeleri, ister size ait yemek tariflerini ya da belki annenizin günlüğünden alıntıları…
Kısacası sesinizi duyurmak istediğiniz bir konu varsa, çekinmeden bize yazın.
Nasıl yayınlayacağımıza birlikte karar verelim.
Siz de annemin kızlarından biri olun.