Domatesli Tel Şehriye Çorbası

Zorluk derecesi : KOLAY

Hazırlık süresi : 25 dakika

DOMATESLİ TEL ŞEHRİYE ÇORBASI

Yaz kış çorbasız olmaz diyenlere, mis gibi kokan yaz domatesleriyle tatlandırılmış şehriye çorbası…

Malzemeler:

(4 kişilik)

  • 2 iri ve olgun domates
  • 4 çorba kaşığı tel şehriye
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1/2 litre içme suyu
  • Tuz

Hazırlanışı:

2 tane iri domatesi rendeleyip 1 yemek kaşığı tereyağı ile kısık ateşte pişirin.

Domates suyunu çekince 1/2 litre içme suyunu ve arzunuz kadar tuz ilave edip kaynamaya bırakın. İsteğe göre bu çorbada et ya da tavuk suyu da kullanabilirsiniz.
(Benim çocuklarım bu çorbada et suyu sevmedikleri için ben sadece domates ile tatlandırıyordum. Evde hazırda et ya da tavuk suyunuz varsa ve kullanmak isterseniz yarım litrenin yarısını içme suyu yarısını et suyu olacak şekilde ayarlayın.)

Kaynayan çorba suyuna,  4 çorba kaşığı tel şehriye atın ve birkaç defa karıştırın.

5-6 dak. sonra ocağı söndürün, çorbanız servise hazır.

Arzuya göre, üzerine ince kıyılmış maydanozla renk verebilirsiniz. 

Notlar:

Bu çorbayı domates koymadan pişirip yumurta sarısı ve limonla hazırlayacağınız terbiyeyi katarak da hazırlayabilirsiniz. O zaman adı terbiyeli şehriye çorbası olur.

Şehriye çorbalarında dikkat edilmesi gereken bazı noktaları da hatırlatmak istiyorum.

Bunlardan biri, şehriye miktarını doğru ayarlamaktır. Çorbanızın kaç kişilik olmasını istiyorsanız, şehriyeyi kişi başı 1 yemek kaşığı olarak hesaplayın.

Dikkat çekmek istediğim diğer bir husus ise, eğer tel şehriye yerine arpa ya da çiçek şehriye kullanacaksanız o zaman eklediğiniz içme suyu miktarını kontrol etmelisiniz. Bu şehriyeler, tel şehriyeye göre daha fazla su ister ve ekleme yapmanız gerekebilir. Ama, dilimize de yerleşmiş olan bir deyimi size hatırlatmak isterim, “Pişmiş aşa su katmak” tehlikelidir. Ekleme yapmanız gerekirse mutlaka sıcak hatta kaynar su ilave etmelisiniz ki çorbanız kaynar hale gelene kadar şehriyeleriniz parçalanmasın.