İncir Reçeli

Zorluk derecesi : Zor

Hazırlık süresi : 3 - 4 saat

İNCİR REÇELİ

Malzemeler:

  • 120 adet soyulmuş erkek incir.
    (mevsiminde roman vatandaşlar ayıklanmışını satar)
  • 2 – 3 küçük parça limontuzu
  • 1300 kg. toz şeker
  • Karanfil ve/veya çubuk tarçın (arzuya bağlı)
  • 1/2 lt. içme suyu
  • 1 su bardağı toz, katkısız kireç.
  • Bolca musluk suyu
  • Buz.

Hazırlanışı:

Bir gece önceden 1 bardak katkısız toz kireci  6 – 7 lt. musluk suyunun içine koyup iyice karıştırın. Kenara bırakın, kireç iyice çöksün. Üzerinde kalan duru suyu kullanacağız.

Ayıklanmış incirleri soğuk su ile yıkayıp süzün. Tencereye soğuk su koyup 10 dakika haşlayın, süzün soğuk buzlu suya atın. Soğuyunca, avcunuzda sıkarak tekrar soğuk suya atıp 10 dakika daha haşlayın. Tekrar soğuk buzlu suya atın. Avuç içinizde incirleri bozmadan suyunu sıkın.  Korkmayın tekrar eski haline gelecektir. Yani 2 defa haşlamış 2 defa soğuk suyla yıkamış, sıkmış olun.

Tekrar soğuk suya atıp şişmesini bekleyin. Kirecin üzerindeki duru suyu dibindeki kireci kaldırmadan dikkatlice başka bir kaba alıp, incirleri içine atın. 4 – 5 saat bu suda bekletin. Sonra, bol suda birkaç kez iyice yıkayın. İncirlerin alt kısmından bir kürdanla delin. Süzgece bırakın.

1300 gr şekeri yarım litre suyla kaynatın. İncirleri üçer beşer şerbete atıp kaynatın. İncir, kokulu bir meyve olmadığı için 4-5 tane çivi karanfil veya 1 adet tarçın çubuğu atabilirsiniz. Kıvama geldiğinde limon tuzunu ekleyip 2 dakika daha kaynatın. Ocağı söndürün. Ocağı söndürür söndürmez, beklemeden, altından bir bezle tuttuğunuz temiz kavanozlara boşaltın. Kapağını sıkıca kapatıp ters çevirerek tezgaha dizin. Mutlaka yıkanıp kurulanmış yeni kapak kullanın. Soğuduktan sonra serin ve karanlık yerde bırakın.

Bu reçeli pişirirken en çok dikkat edeceğiniz şey incirleri haşlama esnalarında fazla pişirip bütünlüğünü bozmamanızdır.

Kireç suyunu kullandığınızda incirleriniz daha şeffaf görünümlü ve biraz kıtır olur. Ama kullanmak istemeyebilirsiniz. O halde, kireç suyuyla yaptığımız tüm işlemleri atlayıp, ikinci kez incirleri sıktığımız aşamadan, incirleri kaynamış şerbete atma aşamasına doğrudan geçebilirsiniz. Kireç suyuna girmemiş incirler kendi kokusunu daha iyi muhafaza eder. Ben size orijinal tarifi verebilmek için hepsini yazdım. Tercih sizin.